Кібербезпека кота Шредінґера: суперпозиція «на часі» й «не на часі»

В поле зору потрапив матеріал «Івано-Франківщина: Кібербезпека на часі» на «Голосі України» про засідання Національного Кластера кібербезпеки, яке відбулося на Івано-Франківщині.

Провідні вітчизняні та міжнародні експерти в цій та суміжній галузях обговорили заходи щодо цілеспрямованого реагування на нинішні виклики. Організаторами заходу виступили Національний координаційний центр кібербезпеки (НКЦК) Ради національної безпеки і оборони спільно із Представництвом Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні CRDF Global, що реалізується за підтримки Держдепартаменту США та в партнерстві із обласною військовою адміністрацією.

Високі слова, але уважний читач не міг не звернути увагу на те, що з’єднання з сайтом «Голосу України» не захищено. Класична ситуація. Очевидно, що вирішення питання з підтягуванням на сервер сертифікату для керівництва державного підприємства «Редакція газети «Голос України» не на часі.

До речі, газета Верховної Ради «Голос України» позиціонує себе державним друкованим засобом масової інформації, визнаним провідним у сфері інформаційної діяльності, що має загальнодержавне значення. Згідно положень статуту, одним з предметів діяльності підприємства є розміщення на своєму сайті інформації, оприлюдненої в газеті «Голос України», поширення іншої інформації в результаті діяльності підприємства.

Якщо «Голос України» є провідним засобом інформаційної діяльності загальнодержавного значення, то виникає дивна суперпозиція стосовно ситуації з кібербезпекою в Україні: одночасно на часі й не на часі. 

Тут одразу згадується відомий уявний експеримент у квантовій механіці з котом Шредінґера. Кіт в ящику одночасно живий і неживий. Одне з альтернативних трактувань проблеми стверджує, що є одночасно два паралельні світи. В одному з них кіт живий, а в іншому – ні.

Тож, тішить, що хоча б у паралельному світі сервер сайту «Голос України» налаштовано на безпечні з’єднання, а питання кібербезпеки на часі як у словах, так і в ділах.