Кіберзлочини

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
9 травня 2025 року правоохоронці США, Нідерландів та Таїланду провели масштабну операцію під кодовою назвою "Moonlander", яка поклала край діяльності ботнетів Anyproxy та 5socks. Чотирьох хакерів – трьох росіян і одного казахстанця – звинувачують у створенні та управлінні мережею заражених роутерів, що приносила мільйони доларів прибутку.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
У другому півріччі 2024 року кількість кібератак, спрямованих на сектор безпеки та оборони, зросла на 82% порівняно з попереднім півріччям. В аналітичному звіті «російські кібероперації» H2’2024 фахівці команди CERT-UA, що діє у складі Державного центру кіберзахисту Держспецзв’язку, наголошують: на арені зʼявилися нові кластери загроз, а ті, що були раніше, продовжують розвиватися та змінювати свої тактики, техніки та процедури.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Кіберзлочини — це протиправні дії, що вчиняються з використанням інформаційних технологій, комп’ютерних систем або мереж. Вони становлять загрозу для безпеки даних, фінансів, репутації та навіть державної інфраструктури. З огляду на різноманітність кіберзлочинів, їх класифікують за об’єктом посягання, методами чи цілями. У цій статті розглянуто основні види кіберзлочинів із коротким поясненням кожного.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Кіберполіцейські Київщини та слідчі Нацполіції припинили діяльність угруповання, члени якого отримували віддалений доступ до пристроїв державних виконавців та приватних нотаріусів і за винагороду незаконно знімали обтяження, накладені на майно громадян. Обвинувальний акт передано до суду, фігурантам загрожує до шести років ув’язнення.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
10 квітня 2025 року на сайті Symantec з’явилася інформація про нову кібератаку, яку здійснила російська хакерська група Shuckworm (також відома як Gamaredon або Armageddon). Цього разу їхньою мішенню стала іноземна військова місія, що базується в Україні. Атака тривала з кінця лютого до березня 2025 року, і хакери використали оновлену версію своєї шкідливої програми GammaSteel, щоб викрасти важливі дані. Розповідаємо, що сталося, як діють зловмисники та чому це небезпечно.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події України CERT-UA від початку лютого 2025 року фіксує цільову кіберактивність, спрямовану на шпигунство проти українських інституцій, залучених до розвитку інновацій у військовій сфері.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Команда Cisco Talos Intelligence виявила активну кампанію кібератак, спрямовану на користувачів в Україні. Ця операція, яка триває щонайменше з листопада 2024 року, використовує складні методи для доставки шкідливого програмного забезпечення, зокрема бекдору Remcos. Про деталі цієї загрози йдеться у матеріалі, опублікованому 28 березня 2025 року на блозі Talos.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події України CERT-UA зафіксувала в березні 2025 року нові випадки цільових кібератак, спрямованих на органи державного управління та об’єкти критичної інфраструктури України. Метою атак було викрадення конфіденційної інформації з комп’ютерів жертв.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Виведення з ладу системи продажу квитків мало вплив на надання послуг населенню. Ворог чудово розуміє, що саме такі кібератаки є надзвичайно болючими та критичними. Тож по своїй суті це був терористичний акт. Про це на брифінгу за результатами відновлення сервісів Укрзалізниці заявила начальниця Державного центру кіберзахисту Держспецзв’язку Євгенія Наконечна.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Онлайн-системи Укрзалізниці стали мішенню масштабної таргетованої кібератаки, яка вразила інфраструктуру компанії. Процес відновлення систем тривав протягом минулої доби і досі триває, повідомили в Укрзалізниці станом на 24 березня 2025 року.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Федеральне бюро розслідувань (ФБР) через своє Денверське відділення опублікувало попередження про нову шахрайську схему, яка шириться в Інтернеті. Зловмисники використовують популярні безкоштовні онлайн-конвертери файлів для поширення шкідливого програмного забезпечення та крадіжки особистих даних користувачів.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події України CERT-UA зафіксувала нові випадки цільових кібератак на співробітників підприємств оборонно-промислового комплексу та представників Сил оборони України.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Власник платформи X Ілон Маск повідомив про масовану кібератаку на соцмережу, яка, за його словами, була добре організованою та здійснена з використанням значних ресурсів.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
У далекому-далекому дата-центрі, на самому краю хмарного сховища, жив-був хакер на ім’я Сашко. Не те щоб він був якимось генієм кіберпростору, але любив називати себе "цифровим рибалкою". Замість вудки у нього був старий ноутбук із тріснутим екраном, а замість моря — безкрайній океан даркнету, де він кидав свої "сіті" у вигляді фішингових листів, сподіваючись зловити якусь дурну рибку.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Шпиталь Міністерства внутрішніх справ у Кракові став жертвою масштабної кібератаки, яка тимчасово порушила його роботу. За повідомленням віцепрем’єр-міністра та міністра цифровізації Польщі Кшиштофа Гавковського, інцидент стався сьогодні, 9 березня, однак життю та здоров’ю пацієнтів нічого не загрожує.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Кібератака на Польське космічне агентство POLSA була виявлена 3 березня 2025 року польськими державними службами кібербезпеки. Вони зафіксували несанкціонований доступ до ІТ-інфраструктури POLSA. У відповідь агентство негайно відключило свою мережу від інтернету, щоб запобігти можливому витоку даних чи подальшому поширенню атаки. Це призвело до тимчасової недоступності офіційного сайту POLSA, який залишався офлайн щонайменше до 5 березня.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
В Центрі надання адміністративних послуг міста Славутича повідомили про кібератаку на системи виконкому Славутицької міської ради. Надання адміністративних послуг у місті Славутич довелося тимчасово призупинити.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Від другої половини січня 2025 року Урядова команда реагування на комп'ютерні надзвичайні події України CERT-UA, яка діє при Держспецзв’язку, фіксує поновлення активності злочинного угруповання UAC-0173, так званих “чорних нотаріусів”. Хакери на замовлення та за грошову винагороду здійснюють кібератаки на українських нотаріусів, щоб отримати прихований віддалений доступ до їхніх комп'ютерів з метою подальшого внесення несанкціонованих змін у державні реєстри.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події України CERT-UA попереджає про цільову активність угруповання UAC-0212 стосовно розробників та постачальників рішень автоматизованих систем управління технологічними процесами (АСУТП) з метою здійснення кібератак на об’єкти критичної інфраструктури України.

- Деталі
- Категорія: Кіберзлочини
Державна податкова служба України (ДПС) попереджає про розсилку фейкових листів. Останнім часом почастішали випадки масової розсилки електронних листів, які нібито надходять від територіальних підрозділів ДПС. У них одержувачів просять терміново зв’язатися з представником ДПС.