Міжнародна спецоперація EndGame: заблоковано хакерські сервіси світових кіберзлочинних організацій
Фото European Union Agency for Law Enforcement Cooperation

За безпосередньої участі правоохоронних органів України міжнародна кіберспільнота завдала нищівного удару по світовій кіберзлочинності, яка  за допомогою вірусів-вимагачів викрадала чутливі дані з подальшим шифруванням та шантажем потерпілих оприлюдненням цих даних у разі несплати викупу. 

В ході спільних заходів Головного слідчого управління Національної поліції України, Кібердепартаменту Служби безпеки України, Офісу Генерального прокурора та правоохоронних органів США, Франції, Нідерландів, Сполученого Королівства Великої Британії, Північної Ірландії, Данії та Німеччини проведено масштабну операцію щодо припинення функціонування інфраструктури злочинних сервісів «Pikabot», «IcedID», «AlexCrypt», «System BC», «Bumblebee», «Smokeloader».

Правоохоронні органи України здійснювали документування протиправної діяльності, пов’язаної з ботнетом «Pikabot», модулюючим банківським трояном «IcedID» та криптором «AlexCrypt». Всі ці зловмисні сервіси перебували в арсеналі таких російських кіберзлочинних організацій, як «BlackBasta», «Revil», «Conti» та допомогли їм атакувати десятки західних компаній, в тому числі медичні установи та «виручити» понад десять мільйонів доларів.

З метою остаточного припинення функціонування цих хакерських сервісів правоохоронці провели на території України  ряд обшуків за місцями проживання розробників, адміністраторів та організаторів функціонування «Pikabot», «IcedID» та «AlexCrypt».  

У ході слідчих дій поліцейські визначили ролі кожного фігуранта, заблокували серверне обладнання, вилучили мобільні телефони та комп’ютерну техніку, яка використовувалась у злочинній діяльності. 

За результатами спільних міжнародних заходів в рамках кібероперації EndGame правоохоронці видалили та арештували 91 сервер, заблокували понад 1000 доменів, пов’язаних зі злочинною діяльністю.

Крім того, під час розслідування зібрано велику кількість даних, які допоможуть у  виявленні організаторів та ключових учасників світових хакерських груп. 

Зазначена міжнародна кібероперація здійснювалася Головним слідчим управлінням Національної поліції України на виконання міжнародних запитів компетентних органів США, Королівства Нідерландів та Французької Республіки.

За інформацією Департаменту комунікації
Національної поліції України