Український YouTube блогер Самвел Адамян був атакований «нігерійськими листами»

Відомий український YouTube блогер Самвел Адамян (Saveliy Ad) з міста Дніпро поділився в одному зі своїх нещодавніх відео прикладами шахрайства по схемі так званих «нігерійських листів». На його телефон надійшли листи з пропозицією легко отримати надвеликі суми прибутку. Ці листи мають ознаки так званих «нігерійських листів».

Шахрайство типу «нігерійські листи» – це вид шахрайства, коли до потенційної жертви надходить електронний лист або SMS-повідомлення з пропозицією взяти участь у вивезенні грошових коштів або цінностей, наприклад, які отримані у спадок, з певної країни чи території, а потім чесно розділити. Потерпілий для цих цілей переводить гроші для оплати проїзду (або комісію за переказ), які потім знімаються шахраями. «Нігерійські листи» мають таку назву, тому що набули свого поширення в Західній Африці.

Типові ознаки, як засоби впливу на потенційну жертву з «нігерійських листів»: слова ввічливості, поваги (Дорогой друг, Вам, Вы), які створюють образ інтелігентної людини, якій можна довіряти; слова «відчаю», відсутності права вибору (Я вынуждена писать Вам…), що керують почуттями користувача, який відповідно захоче допомогти адресанту вийти з проблемної ситуації; детальний опис обставин особистого життя, що змушує користувача повірити у правдивість інформації та в подальшому вкласти гроші у ту чи ту аферу.

Зверніть увагу, що у прикладі Самвела автор листа називає себе колишнім командиром військової місії США, людиною у формі, офіцером розвідки. Таким чином шахраї адаптуються під українські реалії, намагаючись використати образ США як найбільшого союзника України у протидії російському вторгненню, образ людини у формі, образ офіцера розвідки. Це все мало б змоделювати ситуацію максимальної довіри до автора листа.

Але не так сталося, як шахраям гадалося. Самвел у відео одразу зробив висновки:

- це якась х..рня, це брехня;

-  оце ж так пишуть вишліть свої дані і залишишся без грошей;

- вже сиру в мишоловці нема для мишей, а 25 мільйонів це шо жарт? (додає мама Самвела).

Цікаво, з огляду на популярність блогера, чи не може так статися, що цей кількахвилинний фрагмент відео мав більший ефект для підвищення обізнаності людей з питань протидії інтернет шахраям, аніж усі «місяці кібербезпеки» та підготовлені компетентними органами «рекомендації» разом узяті?

Все ж таки, висловлюючи «велику повагу» Френку Хьюзу, «колишньому командиру військової місії США», наводимо рекомендації з дружнього відомства)).

FBI рекомендує, яким чином захиститись від шахрайства типу «нігерійських листів».

* Не повідомляйте нікому номер свого банківського рахунку або іншу фінансову інформацію, яка могла б дозволити шахраям отримати доступ до ваших рахунків.

* Не надсилайте гроші незнайомцям, небажаним контактам або людям, яких ви не знаєте віч-на-віч.

* Не переказуйте гроші від імені інших людей.

* Не довіряйте нічому, що здається простим способом заробити багато грошей. Якщо це звучить занадто добре, щоб бути правдою, то це і є шахрайство.

 

Відео Самвела. Фрагмент з листами з 14:06.

Ще приклади листів з відео:

Читайте також:

Самвел Адамян жорстко відреагував на шахрайство через месенджер з рф