Поки майбутній директор Агентства з кібербезпеки та захисту інфраструктури США CISA Шон Планкі «точить зуби» перед слуханнями в Сенаті США та готується зайняти «гнучку позицію», в якій російських кібератак немає, а якісь українці «каламутят воду», колишні очільники кібербезпекових відомств США та Великої Британії в соціальній мережі LinkedIn хвалять українську владу за зразкову реакцію.
Ці пости від Джен Істерлі та Кіарана Мартіна стосуються кібератаки на систему продажу квитків «Укрзалізниці», яка сталася напередодні 24 березня 2025 року. Кіаран Мартін хвалить українську владу за їхню зразкову реакцію: чітке, спокійне та практичне повідомлення, яке інформує громадян про проблему (збої в онлайн-продажу квитків), заспокоює (поїзди працюють нормально) і пропонує рішення (альтернативні способи купівлі квитків). Джен Істерлі підтримує цю думку, наголошуючи на важливості стійкості в кіберпросторі — здатності не лише запобігати атакам, а й ефективно реагувати та відновлюватися після них.
Переклад постів українською
Джен Істерлі:
ЗБЕРІГАЙТЕ СПОКІЙ І ПРОДОВЖУЙТЕ КІБЕРБЕЗПЕКУ. Чудовий пост від Кіарана Мартіна про реакцію України на кібератаку на її систему продажу залізничних квитків. Це підкреслює один із ключових уроків, які я винесла з партнерства CISA з українськими захисниками в кіберпросторі — силу стійкості: у сучасному надзвичайно складному, взаємопов’язаному та вразливому світі дедалі важче запобігати поганим подіям. Тому вміння реагувати, відновлюватися та ефективно комунікувати під час збоїв є критично важливим.Кіаран Мартін:
Поки я пишу це, різні світові ЗМІ висвітлюють те, що називають масованою кібератакою на українські залізниці. Як завжди, деякі повідомлення більш сенсаційні, ніж інші.У цьому контексті українська влада опублікувала справді вражаюче публічне повідомлення про атаку. По суті, воно говорить:
- була дуже значна кібератака на систему продажу квитків;
- це призвело до серйозних проблем із продажем квитків;
- але поїзди в порядку і завжди були в порядку;
- тож ось як ви можете придбати квиток на поїзди, які, повторюю, в порядку.
Це одне з найбільш збалансованих, спокійних і корисних публічних повідомлень про наслідки кібератаки, які я бачив. Чудовий приклад того, як це робити, навіть у найекстремальніших обставинах.
Публікації іменитих кіберекспертів засвідчують, що Україна демонструє приклад того, як навіть у складних умовах повномасштабного вторгнення та кібервійни можна зберігати контроль, уникати паніки та підтримувати критичну інфраструктуру. Обидва автори, як експерти в галузі, бачать у цьому не просто локальний успіх, а глобальний урок для інших країн і організацій про те, як протистояти кіберзагрозам у сучасному світі.
Довідка
Джен Істерлі — ексдиректорка Агентства з кібербезпеки та захисту інфраструктури США (CISA) з липня 2021 року до 20 січня 2025 року. Має понад 20 років досвіду в сфері національної безпеки та кібербезпеки, зокрема в армії США та Агентстві національної безпеки (NSA). Відома своєю роботою над зміцненням кіберзахисту критичної інфраструктури та співпрацею з міжнародними партнерами, включаючи Україну.
Кіаран Мартін — ексгенеральний директор Національного центру кібербезпеки Великої Британії (NCSC) з 2016 по 2020 рік, один із засновників цієї організації. Експерт із кіберзахисту з багаторічним досвідом у державному управлінні та аналізі кіберзагроз. Зараз є професором і коментатором, відомим своїм прагматичним підходом до комунікації кіберризиків.
Шон Планкі — кандидат на посаду директора Агентства з кібербезпеки та захисту інфраструктури США (CISA), номінований президентом Дональдом Трампом 10 березня 2025 року. Зараз його кандидатура перебуває на розгляді в Сенаті США. Планкі — досвідчений фахівець у сфері кібербезпеки з багаторічним стажем у державному та приватному секторах.