Міжнародний інститут стратегічних досліджень (The International Institute for Strategic Studies – IISS) опублікував звіт, присвячений кібервійні рф проти України та українському кіберзахисту. В огляді «Russia's War in Ukraine: Examining the Success of Ukrainian Cyber Defences» відзначають успіхи України у протидії російській кіберагресії, аналізують причини та розмірковують, які уроки потрібно засвоїти для майбутніх сценаріїв конфліктів, таких як потенційне вторгнення Китаю на Тайвань.
Коли війна росії в Україні зараз на другому році, все вказує на те, що Москва готує оновлений кібер-наступ. Однак повторення того, що сталося минулого лютого, малоймовірне. Російські кібер-сили протягом останнього року змінили свій оперативний підхід, щоб краще координувати свої дії у довшому конфлікті. Тому важливо, щоб конкретні рушії для оборонного успіху України були визначені, проаналізовані та, де це доречно, посилені. Проблема полягає не лише у забезпеченні готовності Заходу до майбутніх конфліктів, а більш терміново, щоб забезпечити постійний успіх кіберзахисту Києва.
Київ показав, що завдяки підготовці, спритності та проактивним оборонним маневрам можна створити надійний кіберзахист. Дійсно, у такій мінливій і складній сфері, як кіберпростір, ані напад, ані захист, ймовірно, не матимуть внутрішньої переваги. Швидше за все переважатимуть ті, хто може найкращим чином позиціонувати себе та пристосуватися до оперативного середовища, що швидко змінюється.
Ключові компоненти оборонної моделі України, такі як її децентралізована здатність реагування, добре підготовлена національна екосистема кіберзахисту та міцні міжнародні партнерства, забезпечили Києву цю вирішальну позиційну перевагу порівняно з Москвою.
Кіберпростір все ще є новою сферою ведення бойових дій, і непродумане вторгнення росії в Україну продемонструвало, чого можна досягти на практиці завдяки добре спланованому та комплексному використанню кібероперацій.
Вкрай важливо, щоб політики визнали, що кібервиміри будь-яких майбутніх конфліктів, таких як можливо на Тайвані, ймовірно, виглядатимуть принципово інакше, ніж те, що ми бачили в Україні.
За інформацією IISS