Представник України вперше долучиться до роботи Об’єднаного центру передових технологій з кібероборони НАТО

На засіданні Кабінету Міністрів України 17 лютого 2023 року було підтримано пропозицію Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та ухвалено постанову «Про представника Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації в Об’єднаному центрі передових технологій з кібероборони НАТО» (CCDCOE). Завдяки спільній роботі Національного координаційного центру кібербезпеки при РНБО України та Держспецзв’язку наші фахівці вперше представлятимуть Україну в Об’єднаному центрі передових технологій з кібероборони НАТО.

Також у подальшому передбачається присутність на ротаційній основі в CCDCOE представників й інших основних суб’єктів національної системи кібербезпеки –  Міністерства оборони України та Служби безпеки України.

«Приєднання України до CCDCOE є значним досягненням у частині посилення міжнародної взаємодії у сфері кібербезпеки та кібероборони, а також важливим кроком на шляху вступу України до НАТО. Зважаючи на набутий досвід у першій у світі кібервійні, залучення українських фахівців до роботи CCDCOE матиме позитивний вплив на ефективність його роботи. Також це сприятиме посиленню спроможностей Національної системи кібербезпеки України та обміну досвідом між Україною та країнами-членами CCDCOE», – зазначила керівник служби з питань інформаційної та кібербезпеки Апарату РНБО України, секретар НКЦК Наталія Ткачук.

Присутність представника України в CCDCOE сприятиме збільшенню ефективності протидії агресії у кіберпросторі. Українські фахівці матимуть доступ до величезної бази знань, зможуть брати участь у спільних кібернавчаннях та проводити разом із партнерами дослідження у сфері кібербезпеки, зокрема у сфері захисту критичної інфраструктури.

Об’єднаний центр передових технологій з кібероборони НАТО – одна з ключових структур НАТО у сфері кібероборони, що опікується питаннями кібербезпеки як на стратегічному, так і на практичному рівнях.

За інформацією Апарату Ради національної безпеки і оборони України

Довідка

Об'єднаний центр передових технологій з кібероборони НАТО (англ. NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (NATO CCD COE), ест. NATO küberkaitsekoostöö keskus (K5)) — один з центрів НАТО, що забезпечує боротьбу з кібератаками й кіберзахист інформаційних систем, а також навчання та підготовку фахівців з кіберзахисту НАТО.

Рішення про створення Центру було прийнято 14 травня 2008. В цей день Естонія, Німеччина, Італія, Латвія, Литва, Словенія та Іспанія підписали Меморандум про порозуміння. Ініціатива цього рішення належала Естонії. Це стало відповіддю естонської влади на кібератаки проти урядових сайтів після інциденту з пам'ятником «Бронзовий солдат» у Таллінні. 28 жовтня 2008 Північноатлантична рада надала Об'єднаному центу акредитацію при НАТО і статус Міжнародної військової організації. Першим заходом, проведеним Центром, стали естонсько-шведські кібернавчання 9 грудня 2008. Як зазначив представник Центру, такі навчання є першим кроком у лінії співпраці при підготовці нових спеціалістів з кіберзахисту.

23 червня 2010 до Об'єднаного центру передових технологій з кібероборони НАТО приєдналась Угорщина, а 16 листопада 2011 — Польща та Сполученні Штати Америки. Робота з приєднання США велась від червня 2010 (паралельно з Туреччиною), а Польщі — від грудня 2010. 5 квітня 2012 до роботи Центру долучились Нідерланди. 8 травня 2014 до Центру приєдналась Австрія, ставши таким чином першою з країн, які не є членами НАТО і беруть участь у роботі Об'єднаного центру, а 3 червня 2014 відбулось найбільше розширення держав-учасників роботи Центру — до Об'єднаного центру долучились Чехія, Франція й Велика Британія.

Наразі Центр є одним з ключових елементів системи НАТО з розвитку спроможностей у сфері кібернетичної оборони.