Кібербезпека в Україні: безпечний бізнес, держава і Ви

Поради, стандарти та новини для всіх

25 червня 15:36 - Новини

Держави-члени ЄС за підтримки Європейської Комісії опублікували дорожню карту і графік для початку використання більш складної форми кібербезпеки, так званої пост-квантової криптографії. Розроблений за допомогою складних алгоритмів, це є ключовою віхою у протистоянні сучасним кіберзагрозам.

25 червня 13:58 - Новини

Європейська Комісія веде активні ділові переговори з OVHcloud, провідним європейським постачальником хмарних послуг із Франції, щодо переходу від хмарних сервісів Microsoft, повідомили три високопосадові джерела, які мають внутрішню інформацію з цього питання і спілкувалися з Euractiv на умовах анонімності.

20 червня 10:08 - Нормативні документи

Постановою Кабміну № 712 від 18.06.2025 затверджено "Порядок авторизації з безпеки інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних, технологічних систем" та "Порядок розроблення та затвердження профілів безпеки інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних, технологічних систем".

18 червня 16:47 - Кіберзлочини

Зловмисники атакували промислові підприємства низки країн, використовуючи власноруч розроблені віруси-шифрувальники, після чого вимагали викуп у криптовалюті. Встановлена слідством сума завданих злочинною діяльністю збитків перевищує 3 мільярди гривень в еквіваленті. Обвинувальні акти стосовно низки інших членів угруповання направлено до суду.

18 червня 09:41 - Новини

Вступ до Академії СБУ: студенти не складають іспит з фізпідготовки, не проходять поліграф, не стають військовослужбовцями. Доступні спеціальності: «Право», «Національна безпека» (кіберзахист, захист інформації). Навчання платне, очне чи заочне. Реєстрація в ЄДЕБО з 1 липня 2025.

15 червня 07:55 - Статті

Коли російські офіцери розвідки зламали Національний комітет Демократичної партії у 2016 році, у заголовках їх не називали російськими офіцерами розвідки. Їх називали Fancy Bear. Коли хакерів із Народно-визвольної армії Китаю виявили глибоко всередині критичної інфраструктури США, готових до руйнівних атак у разі кризи на Тайвані, їх не називали китайськими військовими. Їх називали Volt Typhoon.

12 червня 18:04 - Статті

Домени кібербезпеки — це тематичні або функціональні категорії, які охоплюють різні аспекти захисту інформаційних систем, даних і мереж від кіберзагроз. Вони допомагають структурувати підходи до управління безпекою, розподіляти ресурси та визначати відповідальність. Домени зазвичай використовуються у фреймворках, таких як NIST, ISO/IEC 27001, або CIS Controls.

10 червня 16:09 - Статті

У сучасному світі хмарні технології стали основою для зберігання даних, обробки інформації та надання послуг. Проте з ростом популярності хмарних рішень зростають і ризики кіберзагроз. Для управління цими ризиками Cloud Security Alliance (CSA) розробив Cloud Controls Matrix (CCM) — авторитетну рамку безпеки, яка допомагає організаціям захищати свої хмарні середовища. У цій статті ми розглянемо, що таке CCM, його ключові вимоги та чому він є важливим інструментом для експертів з кібербезпеки.

7 червня 11:53 - Новини

Центр реагування на кіберінциденти (ЦРК) при Міністерстві оборони став членом міжнародної організації Forum of Incident Response and Security Teams (FIRST). Вона об’єднує понад 700 команд з усього світу, які займаються кіберінцидентами.

3 червня 16:25 - Новини

У п’ятницю, 30 травня, в Київській міській раді відбулася офіційна презентація освітнього серіалу «Цифрова політична освіта для молоді”, створеного для платформи “Дія.Освіта”. 

3 червня 16:04 - Статті

Україна демонструє безпрецедентну стійкість у кіберпросторі та успішно протистоїть масштабним російським кібератакам. Про це йдеться у новому звіті «Війна та кібер: три роки боротьби та уроки для глобальної безпеки», підготовленому фахівцями Держспецзв’язку спільно з аналітичним центром ICE Task Force. 

27 травня 12:04 - Новини

27 травня 2025 року – У Києві в межах міжнародної ініціативи Талліннський механізм розпочав роботу Проєктний офіс – Tallinn Mechanism Project Office, TMPO, який працюватиме на перетині управління проєктами, кібербезпеки та кібердипломатії. Основна його ціль – підвищити прозорість, координацію та ефективність донорської підтримки для забезпечення кіберстійкості України. 

23 травня 21:15 - Статті

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим у взаємодії з Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України нагадує про важливість захисту персональних даних, обачного користування Інтернетом та уникнення цифрових ризиків, з якими стикаються мешканці тимчасово окупованих територій України. В умовах посиленого контролю та цензури з боку окупантів, свідома поведінка в інформаційному середовищі є критично важливою.

23 травня 20:48 - Новини

Фахівці Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України спільно з аналітичним центром ICE Task Force підготували звіт «Війна та кібер: три роки боротьби та уроки для глобальної безпеки».

22 травня 17:28 - Новини

У сучасному світі, де кібератаки стають дедалі складнішими та витонченішими, розвідка кіберзагроз (Threat Intelligence) є важливим інструментом для їхнього розуміння, аналізу та запобігання потенційним атакам.

21 травня 21:06 - Статті

Закон про цифрову операційну стійкість (Digital Operational Resilience Act, DORA, Регламент ЄС 2022/2554) — це ключовий регуляторний акт Європейського Союзу, спрямований на підвищення кіберстійкості та операційної надійності фінансового сектору. Ухвалений 14 грудня 2022 року, а його вимоги стали обов’язковими для виконання з 17 січня 2025 року. Цей регламент створений для гармонізації підходів до управління інформаційно-комунікаційними технологіями (ІКТ) у фінансових установах ЄС, щоб забезпечити їхню стійкість до кіберзагроз, збоїв і операційних ризиків.

21 травня 20:08 - Кіберзлочини

Двох співробітників Державної податкової служби України (ДПС) підозрюють у незаконному продажі конфіденційної інформації з державних баз даних, що становить серйозну загрозу кібербезпеці. Завдяки оперативним діям Служби безпеки України та сприянню керівництва ДПС вдалося викрити групу з трьох осіб, які торгували даними з обмеженим доступом.

18 травня 18:46 - Статті

Коли ви вводите пароль у свій онлайн-банк, надсилаєте повідомлення в месенджері чи купуєте щось в інтернеті, то ви особливо не замислюєтеся, що там відбувається за лаштунками. А там працює невидима сила, яка захищає ваші дані від хакерів. І ця сила – не якийсь суперсекретний гаджет, а... математика! Точніше, дискретний логарифм. Звучить як щось із курсу вищої математики? Не лякайтеся! У цій статті ми розберемось, як ця математична "магія" тримає наш цифровий світ у безпеці, і зробимо це так, щоб було цікаво навіть тим, хто востаннє відкривав підручник з математики у школі.

16 травня 14:08 - Новини

Агентство Європейського Союзу з питань кібербезпеки (ENISA) розробило Європейську базу даних вразливостей (EUVD), як це передбачено Директивою NIS2. Сервіс EUVD, який підтримується ENISA, тепер працює.

13 травня 19:41 - Статті

Навчальний посібник «Безпека вебдодатків» розкриває основи захисту вебдодатків, методи протидії загрозам (XSS, CSRF, SQL-ін'єкції, DoS), принципи безпечного програмування, тестування безпеки (Nmap, Burp Suite) та економічні аспекти кіберзахисту. Для студентів спеціальності «Кібербезпека» та ІТ-напрямів.

13 травня 17:23 - Новини

За ініціативи народного депутата Олександра Федієнка представники Держспецзв’язку провели круглий стіл, під час якого обговорили ключові аспекти реалізації Закону України № 4336-IX. Участь у заході взяли понад 70 представників органів влади, державних підприємств та інших заінтересованих установ.

12 травня 16:22 - Новини

Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України працює над проєктом постанови Кабінету Міністрів про створення та використання реєстру забороненого програмного забезпечення (ПЗ).

10 травня 07:33 - Кіберзлочини

9 травня 2025 року правоохоронці США, Нідерландів та Таїланду провели масштабну операцію під кодовою назвою "Moonlander", яка поклала край діяльності ботнетів Anyproxy та 5socks. Чотирьох хакерів – трьох росіян і одного казахстанця – звинувачують у створенні та управлінні мережею заражених роутерів, що приносила мільйони доларів прибутку.

8 травня 17:25 - Кіберзлочини

У другому півріччі 2024 року кількість кібератак, спрямованих на сектор безпеки та оборони, зросла на 82% порівняно з попереднім півріччям. В аналітичному звіті «російські кібероперації» H2’2024 фахівці команди CERT-UA, що діє у складі Державного центру кіберзахисту Держспецзв’язку, наголошують: на арені зʼявилися нові кластери загроз, а ті, що були раніше, продовжують розвиватися та змінювати свої тактики, техніки та процедури. 

7 травня 19:59 - Новини

У межах міжнародної конференції Infosec Kyiv 2025 відбувся круглий стіл «Співпраця у сфері кібербезпеки та захисту критичної інфраструктури: країни Північної Європи та Україна». Головним його результатом стало створення Північноєвропейсько-української робочої групи з кібербезпеки та захисту критичної інфраструктури.

5 травня 13:24 - Статті

Сьогодні, 5 травня 2025 року, світ прощається з легендарним месенджером Skype, який понад два десятиліття був синонімом онлайн-спілкування. Microsoft офіційно припинила роботу сервісу, закривши одну з найяскравіших сторінок в історії інтернет-комунікацій. Skype, що дебютував у 2003 році, став справжнім піонером VoIP-технологій, зробивши відеодзвінки та міжнародне спілкування доступними для мільйонів. Але чому ікона цифрової ери завершила свій шлях, і що залишиться після неї?

1 травня 13:15 - Статті

Цього 1 травня, у День праці, ми святкуємо не лише працю, а й солідарність – цінність, яка робить Україну непереможною в кібервійні. Поки російські хакери атакують наші підприємства та установи, мільйони людей по всьому світу разом з українцями готові спільно дати відсіч багатоголовій гідрі кіберзлочинності, що простягає свої щупальця у цифровий світ незалежно від фізичних кордонів.

30 квітня 09:46 - Статті

Фахівці команди CERT-UA, що діє у складі Державного центру кіберзахисту Держспецзв’язку, підготували аналітичний звіт «російські кібероперації» H2'2024. Дослідження базується на системному аналізі кіберзагроз, виявлених протягом другого півріччя 2024 року, та висвітлює зміну тактик і пріоритетів російських хакерських угруповань.

28 квітня 14:56 - Статті

Вранці, 26 квітня, сталась неординарна подія. В датацентрі українського національного провайдера хмарних сервісів, який обслуговує приватних та урядових клієнтів, вимкнулось світло. Генеральний директор De Novo Максим Агєєв повідомив, що таке сталось уперше в історії компанії та пообіцяв “розбір польотів”. Втім, експерти не дуже вірять у щирість пояснень представників компанії.

26 квітня 13:11 - Новини

Сьогодні в Україні відбувся значний збій у роботі цифрових сервісів через аварію в одного з провідних постачальників хмарних послуг – компанії De Novo. Однак проблема не через кібератаку, а через аварійну ситуацію з живленням обладнання.


Друзі! Запрошуємо підписатися на наш канал "Кібербезпека важлива" в телеграмі: @cybersec2021. Слідкуй за публікаціями з сайту в своєму смартфоні.