Проєкт закону про кіберсили

19.12.2024 за № 12349 зареєстровано Проєкт Закону про Кіберсили Збройних Сил України. Законопроєкт поданий народними депутатами України Федієнко О.П та іншими. Ціллю прийняття Закону є створення військової та технічної організаційної структури у складі Збройних Сил України за стандартами НАТО, яка відповідатиме за кібероборону України, захист її суверенітету та територіальної цілісності в кіберпросторі.

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проєкту Закону України “Про Кіберсили Збройних Сил України”

1. Обґрунтування необхідності прийняття проєкту Закону

Взятий Україною стратегічний курс, закріплений у Конституції України на набуття повноправного членства в Організації Північноатлантичного договору (далі - НАТО), потребують приведення законодавства України до принципів діяльності держав-членів НАТО.

Відповідно до статті 3 Північноатлантичного договору для забезпечення ефективнішої реалізації цілей цього Договору його Сторони, діючи окремо чи колективно, шляхом постійного вдосконалення власних можливостей та взаємодопомоги, підтримують і розвивають свою індивідуальну та колективну здатність протистояти збройному нападу.

В 2016 році члени НАТО підтвердили оборонний мандат НАТО і визнали кіберпростір сферою операцій, в якій НАТО повинна захищатися так само ефективно, як вона це робить у повітрі, на суші і на морі.

Кібероборона (Cyber Defense) є частиною головного завдання НАТО - стримування і оборони.

В Комюніке Вільнюського саміту НАТО 11 липня 2023 року (далі - Комюніке) було наголошено, що члени НАТО продовжують стикатися з кібер-, космічними, гібридними та іншими асиметричними загрозами (п. 6). Позиція НАТО в стримуванні та обороні ґрунтуються на відповідному поєднанні ядерних, звичайних і протиракетних спроможностей, доповнених космічними та кіберспроможностями (п. 33).

У відповідь на радикальну зміну середовища безпеки НАТО зміцнює колективну оборону від усіх загроз з усіх напрямків (новий підхід оборони “360 градусів”), зокрема, наполегливо продовжує розвиток спроможностей щодо багатодоменних операцій (п. 34). Як зазначено в Комюніке, агресивна війна Російської Федерації проти України показала наскільки кіберпростір став характерною рисою сучасного конфлікту. Альянс НАТО запроваджує нову концепцію кібероборони, яка інтегрує до неї трирівневу модель кібероборони - на політичному, військовому та технічному рівнях.

Враховуючи те, що до повноважень Верховної Ради України належить визначення засад реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Організації Північноатлантичного договору, для впровадження стандартів НАТО з кібероборони пропонується прийняти Закон України “Про Кіберсили Збройних Сил України”.

2. Цілі і завдання проєкту Закону

Згідно з частиною другою статті 17 Конституції України оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості покладаються на Збройні Сили України.

Статтею 17 Конституції України також визначено, що забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Закон України «Про Збройні сили» визначає їх структуру.

Оскільки кіберпростір має свої особливості (немає національних кордонів, меж, напади можливі на цивільну інфраструктуру та цивільних, оскільки в кіберпросторі відсутня належна ідентифікація), визначити напад чи особливості здійснення військових дій саме в кіберпросторі без додаткових регулювань неможливо.

Ціллю прийняття Закону України “Про Кіберсили Збройних Сил України” є створення військової та технічної організаційної структури у складі Збройних Сил України за стандартами НАТО, яка відповідатиме за кібероборону України, захист її суверенітету та територіальної цілісності в кіберпросторі.

Кіберсили Збройних Сил України будуть діяти під безпосереднім військовим керівництвом Головнокомандувача Збройних Сил України, а на політичному рівні у сферах національної безпеки і оборони держави, - під загальним керівництвом Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України - Президента України.

Основними завданнями новостворюваних Кіберсил Збройних Сил України є нарощування та ефективне застосування спроможностей кіберстримування, здобуття Збройними Силами України військової переваги над противником та послаблення його спроможностей шляхом проведення операцій в електромагнітному спектрі та кіберпросторі.

3. Загальна характеристика і основні положення проєкту Закону

Проєктом Закону пропонується визначити правовий статус та засади діяльності Кіберсил Збройних Сил України, на які покладається кібероборона України, захист її суверенітету та територіальної цілісності в кіберпросторі.

Кіберсили Збройних Сил України входять до структури Збройних сил

України та виконують визначені Конституцією та законами України завдання в кіберпросторі.

Кіберсили Збройних Сил України пропонується створити як органом військового управління, який буде мати можливість залучати до свого складу цивільну складову (кіберрезервістів) на період проведення відповідних заходів з кіберстримування.

Кіберрезервісти - це підготовлений людський ресурс, що утворений з громадян України, які мають необхідні знання, фахову підготовку та навички для планування і виконання окремих завдань кібероборони, готовий для оперативного залучення до складу Кіберсил Збройних Сил України.

На відміну від призовників, військовозобов’язаних та резервістів, статус кіберрезервіста не передбачає обов’язкового набуття ним статуту військовослужбовця для залучення до лав Кіберсил Збройних Сил України, може носити періодичний та тимчасових характер, ґрунтується на певних особистих навичках особи в певній галузі та її мотивації для захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.

Кіберсили Збройних Сил України будуть організовувати періодичне навчання та злагодженість кіберрезервістів для формування сталого кадрового інтелектуального потенціалу вмотивованих громадян України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини у цій сфері регулюються Конституцією України, зокрема, статтею 17, законами України “Про Збройні Сили України”, “Про оборону України”, “Про національну безпеку України” та іншими нормативно- правовими актами, тому, проєктом Закону і запропоновані відповідні зміни.

5. Регіональний аспект

Зміст проєкту Закону не стосується питань розвитку адміністративно- територіальних одиниць України і функціонування місцевого самоврядування, прав та інтересів територіальних громад, місцевого та регіонального розвитку.

6. Запобігання дискримінації

У проєкті Закону відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проєкті Закону відсутні правила та процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проєкту Закону буде здійснена в межах коштів Державного бюджету України, передбачених Міністерству оборони України на відповідний рік, зокрема, в межах бюджетної програми 2101020 на 2025 рік у межах запланованих видатків у розмірі 14 млн грн для виконання окремих заходів радіоелектронної та кіберборотьби в Збройних Силах України.

Фінансування діяльності Кіберсил Збройних Сил України здійснюватиметься відповідно до статті 15 Закону України “Про Збройні Сили України” та вимог законодавства України, в межах асигнувань, передбачених державним бюджетом для цілей оборони на відповідний рік.

Окремі заходи діяльності Кіберсил Збройних Сил України можуть фінансуватися за рахунок благодійних пожертв відповідно до Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації” або в рамках міжнародної технічної допомоги, залучення технічної і фінансової допомоги в рамках імплементаційних домовленостей, інших технічних угод про співробітництво та участі у наукових і практичних проєктах (програмах) кібероборони у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

9. Оцінка регуляторного впливу

Проєкт Закону не є регуляторним актом та не потребує консультацій із заінтересованими сторонами.

Проєкт Закону не стосується питань функціонування місцевого самоврядування, прав та інтересів територіальних громад, місцевого та регіонального розвитку, соціально-трудової сфери, прав осіб з інвалідністю, функціонування і застосування української мови як державної, сфери наукової та науково-технічної діяльності.

Проєкт Закону спрямований на досягнення відповідності Збройних Сил України стандартам НАТО, зокрема, статям 2 та 3 Північноатлантичного договору.

Проєкт Закону не містить норм, що стосуються зобов’язань України у сфері європейської інтеграції.

У проєкті Закону відсутні положення, що стосуються прав та свобод, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод; впливають на забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків; містять ризики вчинення корупційних правопорушень та правопорушень,

пов’язаних з корупцією; створюють підстави для дискримінації.

Громадська антикорупційна, громадська антидискримінаційна та громадська гендерно-правова експертизи проєкту Закону не проводилися.

10. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття проекту Закону

Прийняття акта врегулює законодавчі питання забезпечення створення Кіберсил Збройних Сил України.

Реалізація акта не матиме впливу на розвиток регіонів, підвищення чи зниження спроможності територіальних громад.

Реалізація акта не матиме впливу на ринок праці, рівень зайнятості населення; громадське здоров’я, покращення чи погіршення стану здоров’я населення або його окремих груп; екологію та навколишнє природне середовище, обсяг природних ресурсів, рівень забруднення атмосферного повітря, води, земель, зокрема забруднення утвореними відходами, інші суспільні відносини.

Народний депутат України О.ФЕДІЄНКО (№ 89) та інші народні депутати України

Картка законопроєкту: Проект Закону про Кіберсили Збройних Сил України

Читайте також: Кіберсили нам потрібні: законопроєкт вже розроблений


Друзі! Запрошуємо підписатися на наш канал "Кібербезпека важлива" в телеграмі: @cybersec2021. Слідкуй за публікаціями з сайту в своєму смартфоні.